Tabiat

Tabiat

* Ormanda yere çökmüş meçhul bir sis ve bir de bir guguk kuşu… Onlar krallardan, krallıklardan, elmaslı pırlantalı taçlardan çok daha değerlidirler.

Hüzünlü anlarda tabiatın kucağında ağlamak kadar ferahlatıcı bir şey yoktur.

Tanrı, doğayı ve insanı aynı dal üzerine oturtmuştur; eğer insan bu dalı kesecek olursa, aşağıya düşen doğanın yanında kendisi de olacaktır mutlaka.

Doğanın kulakları sağırdır; onunla pazarlık yapılmaz! Doğa yaramazlık yapmak istedi mi, kimse ona engel olamaz.

Doğa da, uygarlık da, bunların her ikisi de aynı! Aralarında hiçbir fark yok! İkisi de fırsatını buldular mı acımasızca öldürüyorlar insanı!

Doğada herkesin derdi diğerini yemektir! Her canlı bir diğerinin lezzetli yemidir.

* Doğa benim tapınağım; ağaçlar benim rahiplerim; kuşlar hahamlarım, yağmurlar imamlarım! Doğa, benim tek gerçek dinimdir!..

* Doğa bir çizgidir; altında olanlara insan deriz, üstündekilere ise Tanrı!

* Bazen, insan kazanmayı reddetmelidir, özellikle doğaya karşı!

* Muhteşem bir doğal manzara pembe bir perdedir. Perdeyi aç; orada en korkunç hayat mücadelelerini göreceksin! Doğanın güzelliği, doğanın gaddarlıklarını unutmamız için Tanrı’nın bize verdiği bir rüşvet olabilir mi?

* Dünyanın bütün çirkinlikleri en iyi şekilde doğanın güzelliğinde unutulur!

* Doğa iyi bir öğretmendir; doğayı iyi okuyabilen bir adam, yaşama dair bilgece şeyler öğrenir. Doğaya adım attın mı felsefi eğitimin başlar! Bir kara akbaba sana çok şey öğretir; bir ayı sana çok şey öğretir; yuvasını yapan kuş ve donmaya karşı direnen kuşburnu, onlar sana çok şey öğretirler.

* Çadırını al ve kampa git! Şehirlerde ölüyorsun! Binlerce yıldız, yüzlerce kuş, onlarca çiçek iyileştirmek için seni bekliyorlar!

* Doğanın içinde yürürken, doğa da senin içinde yürür!

* Doğanın gücü, insanın gücüyle her zaman alay edebilir!

* Doğadaki en güzel buse Romeo ve Juliet arasındaki değil ölen bir sonbahar yaprağıyla parlak bir su damlacığı arasındakidir! * Doğada hayal kurmana gerek yok çünkü zaten hayalin içindesin!

* Ona dokunmayarak ve onu yalnız bırakarak daha güzel bir doğa yaratabiliriz!

* Doğa senin için harika şeyler yapıyor! Sen doğa için ne yapıyorsun?

Doğaya açılan kapı, cennete açılan kapıdır!

* Doğada mutluluk, iki kat mutluluktur; doğada üzüntü, yarım üzüntüdür!

* Biz doğayı merak ederiz, doğa da bizi merak eder!

* Parlayan bir zihin ve parlayan bir vücut için doğaya ihtiyacın var, yaldıza değil!

* Eğer manzara çok güzelse, oturup seyretme, manzaraya git, manzaranın içinde ol!

* İyi bir manzara görebileceğin bir yer, oturup hayal kurmak için de iyi bir yerdir.

* Çöller güzel görünürler ve yeşil tarlalar da öyle. Doğa bir dahidir çünkü her şekilde güzel görünmeyi bilir.

* Harika bir manzaran varsa, baş dönmesini hissetmek için iyi bir şaraba ihtiyacın yoktur.

* Güneş harika bir şekilde battığında, öteki güzellikler yükselir. Doğa bir tiyatrodur; büyük bir oyuncu sahneden ayrıldığında, başka bir büyük oyuncu hemen sahneye girer. Oyun her zaman mükemmel bir şekilde devam eder.

* Doğada yalnız yürüyemezsin çünkü doğa dostlarla doludur!

* Kuşların ağaçlara ihtiyacı var ve insanoğlunun her ikisine de! Doğayı ve çevreyi korumak sadece bir ahlak meselesi değil aynı zamanda bir varoluş meselesidir!

* Doğada yürümek bir yeniden doğuştur!

* Arkadaşların var ve onlardan bir tanesi senin en iyi arkadaşındır. Ve şimdi, doğayı en iyi ikinci arkadaşın yap ve onunla sıkça zaman harca!

* Doğada her şeyin bir görevi vardır. Sisin görevi mevcut güzellikleri daha da güzelleştirmektir!

* Doğanın içinde yürüyüş, Tanrı’nın içinde yürüyüştür!

* Sanki güzel bir manzaranın amacı büyük bir sanatçı yaratmaktır ya da yalnızın yalnızlığını unutmasını sağlamak veya sadece bütün canlıların yorgun zihinlerinde büyük bir rahatlama yaratmaktır!

* Gölden sakinliği öğrenirsin; okyanus dalgalarından gücü öğrenirsin; ağaçlardan iyiliği öğrenirsin! Etrafına bak! Doğanın en mükemmel öğretmenleriyle çevrilisin! Eğer mükemmel bir öğrenci olabilirsen, mükemmel bir öğretmen olmaya yükselirsin!

* Doğada gizli bir geçit arama, çünkü doğa zaten gizli geçidin kendisidir!

* İnsanların olmadığı yerde doğa mükemmellik içinde parıldar. Ücradaki doğa gerçek doğadır!

* Doğa, varoluşumuz için en büyük minnettarlığı hak eder!

* Umut edelim ki yeryüzündeki bazı doğal cennetler tamamen kayıp olarak kalsınlar ve insanlar güzelliğin sonsuz değerini bütünüyle kavrayıncaya kadar bulunmasınlar!

* Saygı duymak için bir kraliçe ya da bir kral mı arıyorsun, sana doğayı tavsiye ediyorum ki o gerçek bir kraliçe, gerçek bir kraldır: Cömert, yaratıcı, yüce ve adaletli!

* Gökdelendeki bir adamın hayatında eksik olan büyük şeyin ne olduğunu hatırlaması için penceresinden bir güvercini beslemeye ihtiyacı vardır: Doğanın dokunuşu!

* Sis, örtmeyi sever; rüzgâr, dağıtmayı sever! Doğanın çocukları birbirleriyle eğlenmeyi severler!

* Evet, doğanın iki yüzü var: Güzel olan ve çirkin olan, yani felaketler! Birinci yüzü sev ve ikinci yüze de hazırlıklı ol!

* Korkutucu ama yine de harikulade; harikulade ama yine de korkutucu! İşte tabiat budur!

* Kullanmadığın yollar, kullanmadığın evler ve hatta kullanmadığın kasabalar ve şehirler doğanın yolu, doğanın evi, doğanın kasabası ve şehri olurlar!

* Bazen gökyüzü çok güzel görünür ve aynı zamanda yeryüzü de çok güzel görünür ve son olarak biz de çok güzel görünürüz! Sadece doğaya bakarak doğanın bizzat kendisi olursun! Güzel dolunaya bak, güzel bir dolunay olursun!

* Doğanın kapısını aç; içeri gir; kendini unut; hiçbir şey düşünme; doğanın bizzat kendisi ol ve şimdi sen bir balıkçılsın, bir nehirsin, bir kuşburnusun, bir tilkinin gölgesisin, bir ağacın tatlı meyvesisin, bir gölün sessizliğisin! Kendini unuttuğunda, düşünmeyi durdurduğunda her şey olursun, evrenin kendisi olursun!

* Sihir nerede? Doğada! Sihirbaz nerede? Doğada! Sihirbaz kim? Doğa! 


Beğenmedim +11 Beğendim

Yorumlar

Yorum Ekle